Lesby a gayové ve při. Kdo víc trpěl za Hitlera?

11.05.2010 21:04

 

Berlín - Berlínský pomník, který připomíná pronásledování homosexuálů v období národního socialismu, se stal předmětem sporu. Promítá se v něm totiž film, v němž se líbají dva gayové.

Lesby to považují za podceňování utrpení, kterým si i ony musely v období nacismu projít. Požadují proto, aby se film každé dva roky obměňoval za líbající se ženy. A jejich požadavek byl vyslyšen.

Podle rakouského serveru Standard bude 27. května promítaný film v pomníku vyměněn. Proti se však postavilo 25 aktivistů a vědců. Výměnou videa podle nich dojde k "falšování historie". Argumentují tím, že lesby se do koncentračních táborů sice také dostávaly, nikoli však za svou orientaci.

Napsali také protestní dopis, který mimo jiné doručili ministru kultury Berndu Neumannovi (CDU).

Německý server Emma však nezůstává pozadu. Před několika dny zveřejnil text, v němž vypočítává lesbické páry, které podle něj byly v období nacismu prokazatelně pronásledovány pro svou orientaci.

"Nelze pátrat pouze v trestních spisech," citoval server Bernharda Rosenkranze a Ulfa Bollmanna, autory výstavy "Pronásledování homosexuálů v Hamburku 1919-1969".

Autoři výstavy prostudovali také spisy vedené výchovnými ústavy a lékařskými institucemi. Nalezli v nich četné důkazy zbavení právní způsobilosti a nucených sterilizací lesbických žen v daném období.

"Od samého začátku jsme upozorňovali, že pomník by měl být neutrální," píše redakce serveru Emma. "Teprve když autoři přišli se svou verzí líbajících se mužů, začali jsme požadovat doplnění o ženský pár." 

 

zdroj: aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=665530

—————

Zpět


Kontakt

Parles

3 časová pásma na východ od Prahy a 3 časová pásma na západ od Brna.