Homosexuálové si pamatují tváře lépe

11.07.2010 00:58

Homosexuálové si pamatují tváře lépe

 
homosexuálové
 zdroj: profimedia.cz homosexuálové
 
    Gayové, podobně jako ženy, používají k zapamatování obličejů obě poloviny mozku.

Jsou v tomto ohledu mnohem schopnější než heterosexuálové. Prokázal to nový kanadský výzkum.

 Při poznávání povědomých tváří hraje důležitou roli komunikace mezi pravou a levou částí mozku. Heterosexuální muži užívají k identifikaci známých tváří především pravou hemisféru. Ženy - a jak se ukázalo, i gayové - jsou schopni do tohoto úkolu zapojit obě poloviny mozku.

"Naše výsledky ukazují, že homosexuální muži i heterosexuální ženy tváře kódují bilaterálně. To jim umožňuje rychlejší přístup k uloženým informacím," vysvětluje autorka studie Jennifer Steevesová z York University v Torontu. Dobrovolníci si měli zapamatovat deset černobílých fotografií tváří, na nichž, jak uvádí list Metro, chyběly uši a vlasy.

 Pak vědci tyto fotografie promíchali s padesáti dalšími, podobně upravenými snímky a studované osoby měly za úkol znovu z celého souboru vybrat tváře, které již viděly. Vědci také zjistili, že heterosexuální leváci si pamatují tváře lépe než heterosexuální praváci a dokonce i leváci-gayové. Vztah mezi praváctvím a leváctvím a sexuální orientací není sice ještě uspokojivě prozkoumán, ale již dřívější studie ukázaly, že u homosexuálů je o 39 procent vyšší pravděpodobnost, že budou dávat přednost levé ruce.

 

Zdroj: doma.nova.cz/clanek/laskaasex/homosexualove-si-pamatuji-tvare-lepe.html

—————

Zpět


Kontakt

Parles

3 časová pásma na východ od Prahy a 3 časová pásma na západ od Brna.