Budoucí lékaři, právníci a kněží z UK založili homosexuální klub Charlie

06.05.2010 21:30

Na Karlově univerzitě vznikl klub pro homosexuály. Spolek Charlie tak chce vytvořit prostor na podporu homosexuálů a tuto menšinovou orientaci detabuizovat. Do budoucna chtějí pořádat nejrůznější sportovní, kulturní a společenské akce nebo soutěže, a to jak pro studenty a zaměstnance UK, tak i pro ostatní zájemce o tuto tematiku.

Informoval o tom zakladatel spolku Zdeněk Robin Scholze. Podobný klub jménem Galibi už v Praze funguje při Českém vysokém učení technickém.

"Spolek si neklade za cíl vytvořit místo pro gaye a lesby, ale vytvořit místo na podporu lesbické, gay a bisexuální společnosti bez ohledu na sexuální orientaci jeho členů," stojí ve stanovách nového sdružení. Spolek založilo deset lidí z lékařské, právnické, přírodovědecké, sociálněvědní, ale i katolické fakulty UK.

Jiné metropole už podobné kluby mají

"V Praze ve své podstatě není žádné takové centrum, jaké mají jiné metropole. Spolek na UK by tak mohl být prvotní krok k této nápravě," myslí si Scholze. Klub by proto měl být co nejvíc otevřený i cizincům, kteří jsou v Praze na studiích, stejně tak zaměstnancům univerzity.

Členové klubu by chtěli pořádat pravidelná setkání, sportovní klání, ale také třeba organizovat koncerty, výstavy, umělecké workshopy nebo literární čtení. Spolupracovat by také chtěli s dalším studentským sdružením pro homosexuály Galibi, které se zas orientuje spíše na sportovní akce a pořádá každoměsíční výlety po okolí Prahy, pravidelné fotbalové čtvrtky nebo večírky.

Otevřené prostředí, v němž není třeba skrývat orientaci

Hlavní smysl klubu je ale vytvořit natolik otevřené prostředí, aby homosexuálové nemuseli svou orientaci skrývat a mohli se s většinovou společností navzájem obohacovat. Proto bude spolek pořádat přednášky a besedy pro veřejnost. "Nemohu tvrdit, že politická rovina bude nulová...na druhou stranu nehodláme nějak výrazně aktivisticky působit, protože tuto roli mají v Česku na starost jiné organizace," uvedl Scholze.

Uvažuje se i o zřízení patrona fakulty, který by byl jakýmsi důvěrníkem, kterému by se mohli studenti svěřit třeba i s případnými homofobními útoky. Homosexualita by také měla být více zkoumána v rámci všech oborů vědění.

—————

Zpět


Kontakt

Parles

3 časová pásma na východ od Prahy a 3 časová pásma na západ od Brna.