Policie nasadila do akce několik stovek lidí, včetně psovodů a hlídky na koních. Ve vzduchu dění sledovali policisté ve vrtulníku.

Akcí chtěli účastníci upozornit například na to, že gayové ani lesbické páry nemohou v ČR adoptovat děti, a že jsou mladí lidé s menšinovou orientací mnohdy vystaveni šikaně ve školách. Průvod pokračuje večerní party v klubu Semilasso.

Pochody gayů v Brně

FOTO: Miroslav Homola, Právo

Pochody gayů v Brně

Pochody gayů v Brně

FOTO: Miroslav Homola, Právo

Centrum se na sobotní akce připravovalo od rána. Restaurace a obchodníci zavřeli své provozovny. Od 10:00 nejezdily přes centrum tramvaje. Krátce po poledni reagovali na Queer parade svou akcí Mladí křesťanští demokraté (MKD).

Na jejich Pochod pro rodinu přišla asi stovka. S homosexuální komunitou se však nestřetli, záměrně volili trasu pochodu tak, aby se vyhnula náměstí Svobody, řekl předseda MKD Petr Jurčík.

Potyčky až po skončení akce
 

K drobným incidentům došlo až po oficiálním rozpuštění. Ovšem ani to policie nebrala na lehkou váhu a například v ulici Rašínově nekompromisně zadržela skupinku radikálů, která se dobývala do jednoho ze zavřených obchodů.

„Na akci samotné bylo jen několik drobných incidentů, k žádným vážnějším konfliktům nedošlo, budeme však město monitorovat až do nočních hodin,“ uvedla policejní mluvčí Andrea Procházková. Událost zaměstnala 600 policistů z PČR, přes 200 strážníků z městské policie, nasazeni byli i psovodi, a jízdní policie.

Video

Brnem šel průvod homosexuálů, protestovali proti němu extremisté

 

Polici se podařilo udržet extrémisty v bezpečné vzdálenosti od homosexuálů.